subject
Mathematics, 03.12.2019 07:15

Acompany makes cups for $0.10 per cup. the fixed cost to run the cup maker machine costs $7212 per week. if the company sells the cups for $4.10 each, how many cups must be made and sold weekly to break even

ansver
Answers: 1

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 05.02.2019 00:47
Consider the reflection of parallelogram pqrs across the line of reflection, . if rr' = 14, then rz = . if sx = 5, then = 5.
Answers: 1
question
Mathematics, 04.02.2019 22:14
Which of the following lines is not parallel to the graph of y = 4x +7?
Answers: 1
question
Mathematics, 03.02.2019 21:00
Write the pair of fractions as a pair of fractions with a common denominator
Answers: 3
question
Mathematics, 02.02.2019 20:02
Melanie is buying a bathing suit that costs 39.99. she is given a discount at the cash register of $6.00 when she scratched 15% off on a game piece for a store promotion. what will the sale price of melanie’s bathing suit be?
Answers: 1
You know the right answer?
Acompany makes cups for $0.10 per cup. the fixed cost to run the cup maker machine costs $7212 per w...
Questions
question
Mathematics, 18.06.2020 22:56
question
Mathematics, 18.06.2020 22:56
question
Mathematics, 18.06.2020 22:56
Questions on the website: 6551841