subject
Mathematics, 02.12.2019 22:03

Coach henderson went to the grocery store to buy some cola. cola comes in three different packages: 6-pack, 12-pack, and 24-pack. the costs of each are shown. which of the 3 packages gives you the best deal or best unit price?

ansver
Answers: 1

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 04.02.2019 17:13
Solve by any method (graphing, substitution or linear combination)y = x - 82x + 3y = 1a) (2, -6)b) (5, -3)c) (4, -4)d) (0, -8)i figured it out. the answer is (5, -3)
Answers: 1
question
Mathematics, 03.02.2019 22:37
To solve the system of equations below, pedro isolated the variable y in the first equation and then substituted it into the second equation. what was the resulting equation? { 5y=10x {x^2+y^2=36
Answers: 1
question
Mathematics, 03.02.2019 01:10
An airplane travels at an unknown elevation before it descends 3 miles to an elevation of 15 miles. find the elevation of the plane before its descen.
Answers: 1
question
Mathematics, 02.02.2019 20:00
You're locked out of your house. the only open window is on the second floor, 25 feet above the ground. there are bushes along the edge of the house, so you will need to place the ladder 10 feet from the house. what length ladder do you need to reach the window?
Answers: 3
You know the right answer?
Coach henderson went to the grocery store to buy some cola. cola comes in three different packages:...
Questions
question
Mathematics, 01.07.2019 19:19
Questions on the website: 6713914