subject
Mathematics, 07.09.2017 21:16

Four pounds of apples cost $5? eight pounds of apples cost $10. if the total cost of apples, y, varies directly with the number of pounds of apples purchased, x, what is the cost of 6 pounds of apples? round answer to nearest hundredth

ansver
Answers: 2

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 04.02.2019 18:10
What is the value of x in the diagram below?
Answers: 2
question
Mathematics, 02.02.2019 20:07
The customer price index(cpi), which measures the cost of a typical package of customer goods,was 208.8 in 2011 and 244.1 in 2016.let x=11 corresponding to the year 2011 an estimate to cpi into 2013 and 2014. assume that the data can be modeled by a straight line and the trend to continue idenfinitely.use data points to find such a line and then estimate the requested quantities
Answers: 1
question
Mathematics, 02.02.2019 11:31
Let event a = you roll an even number on the first cube.let event b = you roll a 6 on the second cube.are the events independent or dependent? why?
Answers: 1
question
Mathematics, 02.02.2019 07:21
Nicole is making carrot bread she needs 5 cups of carrots for 2 cups of sugar.what is the ratio of cups of sugar to cups of carrots that nicole will need? write the ration in three different ways
Answers: 1
You know the right answer?
Four pounds of apples cost $5? eight pounds of apples cost $10. if the total cost of apples, y, var...
Questions
question
Biology, 01.12.2017 20:30
Questions on the website: 6713912