subject
Mathematics, 07.09.2017 21:16 ashleylit8

Four pounds of apples cost $5? eight pounds of apples cost $10. if the total cost of apples, y, varies directly with the number of pounds of apples purchased, x, what is the cost of 6 pounds of apples? round answer to nearest hundredth

ansver
Answers: 2

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 04.02.2019 23:06
20+ ! come and answer quick! triangle mno is reflected over the x-axis and then translated up 4 and right 3. how can the transformation be amended such that the translation can occur before the reflection and have the image remain in the same position? a translate the pre-image down 4 and right 3 and then reflect the figure over the x-axis. b translate the pre-image up 3 and right 4 and then reflect the figure over the x-axis. c translate the pre-image up 4 and left 3 and then reflect the figure over the y-axis. d translate the pre-image down 3 and right 4 and then reflect the figure over the x-axis.
Answers: 2
question
Mathematics, 04.02.2019 03:36
Sandy is ordering bread rolls for her party,she wants 3/5 of the rolls to be whole wheat. what other factions can represent part of the rolls that will be whole wheat? shade the models to show your work.
Answers: 1
question
Mathematics, 03.02.2019 21:00
Astore has clearance items that have been marked down by 60%. they are having a sale, advertising an additional 55% off clearance items. what percent of the original price do you end up paying?
Answers: 1
question
Mathematics, 03.02.2019 05:07
Afamily has five members. a mom, a dad, two sisters, & a brother. the family lines up single file. what is the probabillity that the mom is at the front of the line
Answers: 1
You know the right answer?
Four pounds of apples cost $5? eight pounds of apples cost $10. if the total cost of apples, y, var...
Questions
question
Advanced Placement (AP), 12.11.2019 05:19
Questions on the website: 6551836