subject
Mathematics, 20.03.2017 05:31

Ms. mcneil buys 2.4 gallons of gasoline. the total cost is $7.56. write and solve an equation to find the price p in dollars of one gallon of gasoline.

ansver
Answers: 1

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 04.02.2019 17:46
Iwant to know what 3g+5h+4g-2h is my teacher is too selfish to tell us
Answers: 1
question
Mathematics, 03.02.2019 22:17
Samantha is growing a garden in her back yard. she spend $90 setting up the garden bed and buying the proper garden supplies. in addition, each seed she plants cost $0.25. a. write the function f(x) that represents samantha's total cost on her garden. b. explain what x represents. c. explain what f(x) represents. d. if samantha plants 55 seeds, how much did she spend in total?
Answers: 2
question
Mathematics, 02.02.2019 07:10
Agroup of randomly selected members of the foodies food club were asked to pick their favorite type of food. the bar graph below shows the results of the survey. there are 244 members in the foodies.
Answers: 3
question
Mathematics, 01.02.2019 21:46
If you place 2.000 in a saving account with an interest rate of 4.5% month versus an account with rate of 3.75% month how much more interest interest could you earn in that month using the first account
Answers: 2
You know the right answer?
Ms. mcneil buys 2.4 gallons of gasoline. the total cost is $7.56. write and solve an equation to fin...
Questions
question
Mathematics, 28.07.2014 03:04
question
Mathematics, 07.09.2016 21:57
question
Health, 15.08.2016 21:18
Questions on the website: 6713914