subject
Mathematics, 02.12.2019 23:20

Sonya paid $2.75 per pound for fresh fish last week. this week, she paid a total of $1.20 more when she purchased 3 pounds of fish. what is the price per pound this week, in dollars per pound?

ansver
Answers: 2

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 04.02.2019 23:01
What is the y-coordinate of the solution of the system of equations? [tex]y = 2x + 14 \\ - 4x - y = 4[/tex]y=
Answers: 1
question
Mathematics, 02.02.2019 23:41
Glenda makes an online purchase for picture frames for $12.95 each and formats of $5.89 each the site says it taxes paid by the customer or 6.5% of the total purchase price shipping charges are based on the
Answers: 1
question
Mathematics, 02.02.2019 21:37
What are the four determinantes of the price elasticity of demand
Answers: 1
question
Mathematics, 01.02.2019 18:58
The gdp is $1,465.2 billion. the population is 249,793,675. find the per capita gdp.
Answers: 1
You know the right answer?
Sonya paid $2.75 per pound for fresh fish last week. this week, she paid a total of $1.20 more when...
Questions
question
Mathematics, 22.04.2020 22:46
question
Mathematics, 22.04.2020 22:46
question
Social Studies, 22.04.2020 22:46
Questions on the website: 6713914