subject
Mathematics, 10.04.2017 02:46 mainray1792

You have 7.60 to buy cantaloupes for a fruit salad recipe. cantaloupes cost 1.90 each. write and solve an inequality that represents the number of avocado you can buy

ansver
Answers: 3

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 03.02.2019 03:23
Evaluate negative p -2 are when p equals -33q equals five in our equals eight
Answers: 3
question
Mathematics, 02.02.2019 19:00
Acaterer charges $500 plus $30 per guest to cater a wedding. walt and traci don't want to spend more than $8000 on catering. write and solve an inequality in terms of the number of guests, g, that can be invited. a) 30g ? 8000; g ? 267 b) 500g < 8000; g < 16 c) 500 + 30g < 8000; g < 250 d) 500 + 30g ? 8000; g ? 250
Answers: 1
question
Mathematics, 02.02.2019 11:56
18 16 11 45 33 11 33 14 18 11 what is the mode for this data set
Answers: 2
question
Mathematics, 01.02.2019 23:45
Ascientist studied a population of workers to determine whether verbal praise and/or tangible rewards affect employee productivity. in the study, some workers were offered verbal praise, some were offered tangible rewards (gift cards, presents, and some were offered neither. the productivity of each participant was measured throughout the study by recording the number of daily tasks completed by each employee. which inference might the scientists make based on the given information? a.) the number of daily tasks completed by each employee may influence the dependent variable, which is whether the employee receives verbal praise, tangible rewards, or neither. b.) verbal praise and/or tangible rewards may influence the independent variable, which is the number of daily tasks completed by each employee. c.) verbal praise and/or tangible rewards may influence the dependent variable, which is the number of daily tasks completed by each employee. d.) the dependent variables, which are verbal praise and tangible rewards, may influence the number of daily tasks completed by each employee.
Answers: 1
You know the right answer?
You have 7.60 to buy cantaloupes for a fruit salad recipe. cantaloupes cost 1.90 each. write and sol...
Questions
question
Computers and Technology, 04.06.2020 12:56
question
Mathematics, 04.06.2020 12:56
Questions on the website: 6551835